2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ka4ak
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Прочетен: 6257 Коментари: 13 Гласове:
Последна промяна: 29.08.2020 12:02



Като дете слушах в захлас Старогръцки легенди и митове, а после препрочетох сама и знаех книгата наизуст. Помня, че първият гръцки бог, който ми направи различно впечатление бе Хефест – бога на огъня, бога-ковач, бога-вълшебник и сътворител, ювелир и миротворец. Различен от другите Олимпийски богове, той не обичал да съди хората, не обичал войните, разкошното лентяйство и ловът.
И раждането, и детството му били различни. Майка му Хера ражда сама от себе си. Хефест 9 години живял в морето и получил познание за водата, за огъня и за тайните на сътворяването на уникални предмети, единствени по рода си – магични и неразрушими.
Слез раждането Хера ужасена от хилавото телосложение на бебето, го хваща за петата и го хвърля в морето. При удара с водната повърхност се чупят и двата му крака. Спасяват го и го отглеждат Тетида, дъщерята на морския старец Нерей и нейната приятелка Евринома, дъщеря на Океан.
По-късно куцият бог става най-силния, висок, атлетичен и мощен, правейки страховито впечатление сред другите богове, превъзхождайки ги със силата и визията на мускули, широки рамене и мъжественост, както и с ероса си. Неслучайно получава за жена най-красивата богиня – Афродита.
От двете богини, които го отгледали, той получил езотеричните си знания и магични способности да владее огъня и да създава вълшебни предмети.
Интровертен и самовглъбен Хефест твори и създава от благородни метали невиждани бижута, цели дворци, изковава Колесницата на Хелиос, Кутията на Пандора, Щита на Атина, Доспехите на Ахил, Златния трон на Хера, Златния лък и стрелите на Аполон, Веригите на прикования Прометей, Скиптъра на Зевс, Тирса на Дионис, златните купи и бокали за небесната амброзия, неразрушими и непобедими оръжия и много други вълшебни и безценни предмети. Построява също така великолепният златен дворец на Зевс и Хера и Тартар на Хадес.
Циклопите построяват ковачницата на Хефест. Негово оръжие стават свещеният чук и наковалнята. Умът му е креативен, сърцето – добро, гневът – страшен, а мисията му – миротворческа.
Невярната Афродита не му донесла щастие и Хефест разлива свещеното си семе по краката на Атина, от която има син, а след това деца му раждат още много богини и земни жени – Гея, нимфата Кабиро, Антиклея и др. Хефест е мъжествен и неустоим, и скритият му фалос носел неземни наслади на всяка жена, която го имала.
Хефест е участвал в много Гигантомахии, убива змиевидния Мимант с пламтящи камъни, решава горещи спорове между боговете с мир и усмивка, смирява с огън вълните на бушуващите реки под Троя и спасява Ахил, изкопава за царя на Колхида четири вълшебни Извора - с мляко, вино, масло и вода и лекува с амброзия и нектар боговете. Цяла вечност търпи подигравките на другите Олимпийски богове, заради куцането си. Стоик-легенда. Викали му амфигея – двойно куц. Но макар и двойно куц Хефест е двойно богат – като Господар на огъня и като фетиш на пламъка.
Хефест е свързан с островите Лемнос и Самос, както и с Атика. Култове към него има в Сицилия и в Кампания, Етна и Везувий и Еолийските острови. В Римската митология аналог му е богът Вулкан, а в Египетската – Птах.
На Хефест са посветени трагедии и комедии, 20-я химн на Омир, картини, скулптори и стенописи, малка планета, открита през 1978 г., протеинът Хефестин, участващ в метаболизма на желязото и медта, за него е писал Пушкин и др. В Атина, до Агората и Акропола, има храм в дорийски стил – най-запазения храм в Елада, вдъхновил много сгради по света, посветен на Хефест, а два пъти в годината в града са се провеждали посветени нему празници - Хефестий и Халкей.
Хефест учи хората не само на занаяти и изкуства, но и как да построят домове и да живеят по начина, по който го правим и днес. Хефест е и първия строител и архитект на човешките домове – къщите.
Той е хтонично божество, свързано с огъня и водата, с пролетния цъфтеж и разцвета на изкуствата.
Хефест е огромно творческо създание, което е вид космическа сила с непокътната чистота и мощ. Той е светлина, огън и етер. Познание, сила и мъдрост. Художник, скулптор и изкусен ювелир. Той е луната и всички звезди, изковани на небето.
Поздрави за хубавия пост.
залавянето в изневяра на съпругата му Афродита с Арес. И великият смях на боговете при срамната сцена. Тоя Омир требе да е наш човек, трак. Скъп ми е като Вазов, ако не повече.
Поздрави за хубавия пост.
Хефест правил доста компромиси с Афродита до едно време, но накрая изковал Златната мрежа, в която хванал любовниците за общ присмех на боговете.
Да, Омир чудесно е описал всичко. Афродита е била доста разюздана женска персона - тя е била и с други богове, както и с хора - от Хермес ражда Хермафродит /името е съчетание от техните две имена/, от Анхис ражда Еней и т.н.
Омир е митичен епически рапсод. И аз го харесвам. Даже смятам, че и той като Шекспир няма аналог в света през всички епохи. :)))
Огън място. ;0)
Огън място. ;0)
Въпрос на гледна точка, нали? ;)))
Това е доста нестандартно, но правилно твърдение, ако се замислиш върху приликите:
1. Хера ражда сама от Себе си, т.е. имаме непорочно зачатие.
2. На Хефест му се губят първите 9 години в Океана, а на Исус му се губят 9 години в Тибет.
3. Всички свещени и неразрушими /неслучайно изобилствам с думата Неразрушими/ предмети, изработени от Хефест са дълбоко-мистични и свръхчовешки като възможности - Колесницата на Хелиос се движи без коне, Кутията на Пандора удържа в себе си сама цялото зло на света, Трона на Хера, който сам я оковал с вериги и пр.
Чудя се дали Хефест не е изковал и летящия шлем на Хермес, както и Керикиона на Хермес?
Говори се, че Хефест е бил висок около 40 м, което явно свидетелства за Лемурийския му произход.
Огън място. ;0)
За фалоса на Хефест - според мен Атина е отхвърлила ухажването му не от гордост, а от страх, като видяла това, което гледала в картината. ;)))
Легендите говорят, че там гдето е мъжката гордост, при Хефест се забелязва една прибраност. Но в моментите на ерекция отвътре изригвал... И така, спирам, че ще ни обвинят в неприлични разговори. ;)))
ДРУГ БОГ ОСВЕН СВЕТАТА ТРОИЦА !!!!
Да!
За мене Омир е самата поезия. Духът на поезията. Той с лекота говори направо със сърцето на читателя, с най-дълбоките и силни тонове от детството, като че това е най-простото нещо.
Как описва например срещата на Одисей с престарялото, умиращо куче от младостта му. Кото че ли Омир, освен воин, цар и любимец на Атина, и КУЧЕ е бил.
Шекспир си мисля, че е възприел нещо от френските маниери - много КНИЖЕН диалог, за монолозите да не говорим. Но това са малки "петна по слънцето".
Жалко, че го няма Плутарх, да им напише паралелни животописи.
За мене Омир е самата поезия. Духът на поезията. Той с лекота говори направо със сърцето на читателя, с най-дълбоките и силни тонове от детството, като че това е най-простото нещо.
Как описва например срещата на Одисей с престарялото, умиращо куче от младостта му. Кото че ли Омир, освен воин, цар и любимец на Атина, и КУЧЕ е бил.
Шекспир си мисля, че е възприел нещо от френските маниери - много КНИЖЕН диалог, за монолозите да не говорим. Но това са малки "петна по слънцето".
Несравними са. Хора-мистерии, поети и хуманисти.
Докато Омир лее слова, родени от богатството на катаревуса, който е литературния гръцки език /вече почти напълно отмрял и заменен от димотики/, Шекспир кове нови думи в бедния английски език. Шекспир е автор на над 3000 думи, а както знаем, за да владееш говоримо един език и 2000-3000 думи ти стигат. Той самият боравел с над 30 000 думи. ;))) Други са заслугите на Шекспир към литературата - ненадминати и единствени по рода си, затова го причислявам към Неповторимите.
Всъщност имат и много общо, а като се замисля - основното: и за двамата няма достоверни исторически данни за съществуването им като персони.
За Омир и до днес се бият 7 гръцки града, искащи да са му рожденни. ;)))
2. El culto a la vida
3. Седемте вопли
4. Възкликване на любовта
5. Проблясъци на любовта
6. Вселенската зрелост
7. Моногамията е свещена
8. Насрещните съдбовности
9. Хрмонизиране на световете
10. Обичането като рай
11. Върховният дзен
12. Посветени вдъхновения
13. Никой на теб не прилича
14. Мъдра нежност
15. Карнавализация
16. Танц
17. Картина
18. Любов
19. Красота с дъх на обич
20. Обожение
21. Сърдечия
22. Светлости
23. Меандри
24. Аз вярвам в Бог
25. Mysterium coniunctionis
26. Вяра в Духовното
27. ЕксЛибрисът на Енаморада* /или 7 неща, които не знаете за мен и моите 15 мистериОз/
28. Стихове-хора
29. Поезията
30. Танцуваща скитница